A sikeres küzdelemhez jó és biztonságos oltóanyagokra, azok kiterjedt használatára van szükség. Járványügyi felmérések alapján döntenek arról, hogy egy-egy országban milyen oltásokra van szükség. Évenként új oltási naptár határozza meg ezek beadásának időpontját. Az oltóanyagokat rendszeresen ellenőrzik, fejlesztik. Nyilvántartják a védőoltással megelőzhető betegségek előfordulását országonként, és nemzetközileg is. Magyarországon – néhány külföldről behurcolt eseten kívül – nincs diftéria, szamárköhögés, tetanusz, gyermekbénulás, kanyaró, rózsahimlő és mumpsz. A környező országokban észlelt járványok nem veszélyeztetik a magyar gyermekeket. Ahhoz, hogy ez a jó járványügyi helyzet megmaradjon, jó oltóanyagokra, jól szervezett és ellenőrzött oltási rendszerre és a szülők együttműködésére is szükség van.
Sorozatunkat a kötelező oltások ismertetésével kezdjük. Ebbe a csoportba azok az oltások tartoznak, amelyek a gyermekkorban korábban gyakori fertőzőbetegségekkel szemben nyújtottak védelmet.
Tuberkulózis
Az egész világon elterjedt betegség. Az új esetek száma egyenletesen emelkedik. A fertőzést nyálcseppek viszik át. A betegség igen változatos, a tünetmentes átvészelés, az idült forma, és a gyorsan halálhoz vezető kórkép is lehetséges. Elsősorban a tüdőben, súlyos esetben az agyhártyán okoz elváltozást. Gyógyítása hosszú, hónapokig tartó kombinált gyógyszerekkel lehetséges.
BCG oltás (tuberkulózis elleni oltás)
Az oltás a tuberkulózis (gümőkór) megelőzését szolgálja. Az oltóanyag élő, legyengített tbc bacilust tartalmaz, amelyet az újszülött első napjaiban kap meg (a bal váll felett a bőr rétegei közé fecskendezik be). Az oltás helyén néhány hét alatt borsónyi göbcse alakul ki, amely az esetek többségében felszívódik, ritkábban kifakad, és néhány héten, hónapon át nedvezik. Néha a környező nyirokcsomó is megduzzad, ebben az esetben orvosi ellenőrzés szükséges. Az oltás megfoganását hat hónapos korban ellenőrzik, 10-11, majd 16-18 éves korban bőrpróbát (Mantoux próba) végeznek a bacilus egyik fehérjéjével. Ha erre nincs reakció (negatív), az előző oltás védőhatása megszűnt, azaz a BCG oltást meg kell ismételni.
Torokgyík (diftéria)
Nyálcseppekkel terjedő betegség. A baktérium a torokban a mandulákon tapad meg. Vaskos lepedéket hoz létre, amely fulladásos tüneteket vált ki. Halálos szövődményt a keringésbe jutott toxin (méreg) okoz, amely szívmegálláshoz vezethet.
Szamárköhögés (pertusszisz)
Kínzó köhögéssel, húzó belégzéssel járó, bakteriális betegség. Fiatal csecsemők is megkaphatják, ebben a korban a legveszedelmesebb. Légúti és idegrendszeri szövődmények a halál leggyakoribb okai. Idősebb gyermekek a betegséget jobban tűrik.
Merevgörcs (tetanusz)
A tetanusz bacilus által kiváltott, igen súlyos, magas halálozású betegség. A kórokozó rendszerint földdel szennyezett seben át jut a szervezetbe. Toxint – idegmérget – termel, amelynek hatására az izmok görcsös állapotba kerülnek. A betegség újszülött kori formája, amely a köldök fertőzésének a következménye, különösen magas halálozású, a fejlettebb országokban ma már nem fordul elő. Nagy a halálozás az időskori esetekben is.
Diftéria-pertusszisz-tetanusz elleni oltás (Di-Per-Te/DPT)
A DPT kombinált oltóanyag, amely egyidejűleg három betegség ellen vált ki védettséget. Anyai védelem egyik betegség ellen sincs, ezért a fiatal csecsemők is megfertőződhetnek. Az első oltást három részletben három, négy és öt hónapos korban végzik, a másodikra 3 éves korban, a harmadik oltásra pedig a 6. életévben kerül sor. A 12 évesek újraoltása diftéria és tetanusz (Di-Te) összetételű oltóanyaggal történik. E három betegség hazánkban a rendszeresen végzett oltások eredményeképpen úgyszólván teljesen eltűnt. Tetanusz fertőzésre gyanús – pl. földdel szennyezett – sérülések esetén emlékeztető oltást adnak. Erre nincs szükség akkor, ha a DPT oltást egy éven belül kapta a sérült. A DPT oltást enyhe tünetek követhetik. Helyileg mérsékelt duzzanat, pír és érzékenység kialakulására lehet számítani, a panaszok borogatással csökkenthetők. A láz is velejárója az oltásnak, ezt csillapítani kell. Súlyosabb, (idegrendszeri) tünetek igen ritkák (oltási szövődmény), felléptük esetén orvosi segítséget, kell kérni.