A 45-65 éves korosztály számára az állam ingyenes mammográfiai szűrővizsgálatot biztosít, amely megbízhatóan kimutatja a korai stádiumú elváltozásokat. A kétévente történő szűrővizsgálatok elengedhetetlenek, azonban nem elégségesek: épp ezért a havi rendszerességű önvizsgálattal is meg kell győződni a mellek egészségességéről. Mivel a statisztikai adatok szerint ebben a korosztályban fordul elő leginkább az emlőrák, a 45-65 éveseknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az emlők rendszeres önvizsgálatára.
Prof. Dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke sajtóközleményükben felhívja a figyelmet arra, hogy a mell szerkezete 45 éves kor alatt nem teszi lehetővé, hogy megbízható eredménnyel végezzenek mammográfiás vizsgálatot, így – hangsúlyozza a professzor – ennek a korosztálynak szinte kizárólag saját kezében van az élete, az egészsége. Az otthoni rendszeres önvizsgálat az egyetlen módja a korai felismerésnek, hiszen az évenkénti méhnyakrák-szűrések során az orvos által végzett melltapintás csak egy abból az évi tizenkettőből, amely egy nőnek húsz éves kora után ajánlatos.
Bár igaz, hogy a mellrákos megbetegedések kialakulásának rizikója 45 éves kor alatt kisebb, viszont ebben a korcsoportban sokkal nagyobb a halálos kimenetelű esetek aránya, részint, mert a mammográfiás szűrésekből kimaradó nők általában későn jutnak el az orvoshoz. Azok, akik rendszeresen átvizsgálják a mellüket, jóval korábban észreveszik az elváltozásokat annál, mintsem hogy a kór halálos kimenetelűvé fajulhasson – ezért a legtöbb esetben már kisebb beavatkozással is segíteni lehet a tumoros állapoton.
Új módszer az otthoni önvizsgálat segítésére
2010 közepén Kelet-Közép-Európában először jelent meg egy új, az önvizsgálatot segítő eszköz, amely hozzájárulhat a mell otthoni önvizsgálatának eredményességéhez, illetve az esetleges elváltozások korai felismeréséhez. A mell-lámpa hazánkban a Magyar Rákellenes Liga ajánlásával kerül forgalomba, és a gyógyszertárakban, illetve számos webshopban meg is vásárolható.
A mell-lámpa jelentőssége, hogy képes átvilágítani a mell szöveteit, és láthatóvá teszi a kézzel ki nem tapintható elváltozásokat is. Az otthoni önvizsgálat tehát ezzel az eszközzel gyorsabban és nagyobb biztonsággal végezhető el.
Annak a nőnek pedig, aki bármilyen elváltozást tapasztal mellén, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnia, hogy abban az esetben, ha az elváltozás rosszindulatú, mielőbb elkezdődhessen a betegség adekvát terápiája.