Gyulladásos bélbetegségek: a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa

Gyulladásos bélbetegségek: a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa

Egyes becslések szerint a fejlett országokban minden kétszázötvenedik ember gyulladásos bélbetegségben szenved. Ez Magyarországon kb. 40 ezer pácienst jelent. Sokan közülük valószínűleg még nem is tudják, hogy tüneteik mögött ilyen kórkép áll - a betegek ugyanis sokszor nem veszik komolyan a vissza-visszatérő hasmenést, vagy hónapokig járják az egészségügy útvesztőit, mire a diagnózis megszületik.

Az elnevezés (angolul: Inflammatory Bowel Disease, IBD) valójában két különböző kórképet takar: a Crohn-betegséget, és a fekélyes vastagbélgyulladást, vagy colitis ulcerosát.

Tamás 26 éves volt, közgazdásznak készült, élte az egyetemisták életét. Tanult, sportolt, utazott. A betegség hasmenéssel, majd véres hasmenéssel, váratlanul tört rá.

A két betegségben közös, hogy bár bizonyos örökletes sajátságok esetén kialakulásuk kockázata emelkedik, megjelenésükhöz egyéb tényezők is szükségesek. Ezek között gyakran említik a gyomor- bélrendszeri fertőzéseket, a helytelen táplálkozást, a dohányzást, a stresszt, valójában azonban mindkét betegség kialakulásának igazi oka ismeretlen. Nem tudni, hogy ugyanazon genetikai hajlam, esetén az egyik ember miért betegszik meg, míg a másikon a kór sosem jelenik meg.

Mindkét betegségben az immunrendszer helytelen működése, vagy túlműködése, azaz a bélrendszerben lévő sejtek elleni támadása hozza létre azokat a gyulladásos folyamatokat, amelyek a tünetek kialakuláshoz vezetnek.

Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa? Hasonlóak a tünetek!

  • véres, nyákos hasmenés
  • hasi görcsök
  • hasi diszkomfortérzés
  • puffadás
  • fogyás
  • erős fáradtság
  • vérszegénység
  • visszatérő láz


Mindkét betegségben kialakulhatnak nem a gyomor-béltraktust érintő tünetek is: ízületi gyulladások, szem- és bőrbetegségek, máj- és epeproblémák.

További közös jellegzetességük, hogy a tünetek időszakosan jelentkeznek. A betegek életében fellángolások és tünetmentes, vagy tünetszegény szakaszok váltakoznak.

A gyulladásos bélbetegségek kezelése

Ma még mindkét betegség gyógyíthatatlan, de többféle gyógyszer áll rendelkezésre a tünetek megfékezésére, illetve a tünetmentes szakaszok időtartamának meghosszabbítására. Ezek a szerek tulajdonképpen mindkét kórkép esetén ugyanazok:

  1. aminoszalicilát, szulfapiridin
  2. kortikoszteroid típusú gyulladáscsökkentők
  3. immunszuppresszánsok, azaz az immunrendszer túlzott működését gátló vegyületek
  4. biológiai terápia hatóanyagai (ezek az immunrendszer által termelt gyulladáskeltő anyagokat mintegy „lefegyverezik”, ártalmatlanítják)


A gyulladásos bélbetegségek közötti lényegi különbségek

A két kórkép között lényeges különbségek is vannak. A fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) a végbélből kiindulva a vastagbélben alakul ki, mindig összefüggő területen jelentkezik, és csak a bél legfelső rétegét, a nyálkahártyát érinti. A Crohn-betegség az emésztőrendszer bármely részét külön-külön, akár egy időben is megtámadhatja, és a bélstruktúra minden rétegében pusztít. Ez utóbbiból következik, hogy a bélben hegesedő szűkületek alakulhatnak ki, amelyek következtében az adott bélszakasz nagyon elvékonyodik. A szűkülettől csak műtéttel lehet megszabadulni.

Ugyancsak a Crohn-betegség sajátságaihoz tartozik, hogy a gyulladás a belek falában kis csatornákat, váladékozó sipolyokat hozhat létre, amelyek más szervekbe - húgyhólyag, hüvely - is átvezethetnek, de a bőr felszínére is kijuthatnak. Gyógyulásuk feltétele, hogy a gennyes váladék ürülését megoldják.


Colitis ulcerosa esetén kisebb bélszakaszok eltávolítására nincs lehetőség, hiszen a gyulladás folytonos, egymástól szeparált területeken nem alakul ki. Ha a betegség a rendelkezésre álló gyógyszerekkel nem tartható kordában, vagy ha leáll a vastagbél mozgása és úgynevezett toxikus megakolon alakul ki, az egyetlen lehetséges megoldás a teljes vastagbél műtéti úton történő eltávolítása. Ilyenkor sor kerülhet a vékonybél és a végbél összekötésére, de gyakrabban hasfali nyílás, úgynevezett sztóma segítségével oldják meg az emésztés végtermékeinek szervezetből történő távozását. Azok a betegek, akiknél erre volt szükség, a helyzet elfogadása után jelentős életminőség javulásról számolnak be.

A gyulladásos bélbetegségek élethosszig tartó kórképek, az esetek többségében azonban jól kézben tarthatók: a rendelkezésre álló terápiás arzenál segítségével tünetmentes időszakok érhetők el, akár tartósan is. (x)


 
A fenti információk tájékoztató jellegűek, a cikkben szereplő betegségekkel kapcsolatban minden esetben keresse fel orvosát vagy forduljon egészségügyi szakemberhez.


Crohn&Colitis - További cikkek a rovatban »






 


Szakértőink

dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász



Bezár