Ezt nagyon sokféle módon lehet elérni. A napi közlekedésben a gyaloglás, a
kerékpározás , a lift használatának mellőzése, a kertészkedés, a lakás körüli tevékenység, a szabadban végzett testmozgás, a kirándulás, a vizi sportok és túrák, a konditermeket inkább kedvelőknek a gépek sokszínű kínálata, és a legegyszerűbb: a lakásban végzett testmozgás, gimnasztika valamelyike mindenki számára kínál lehetőséget.
A hatékony, de nem veszélyes mozgásintenzitást a pulzusszámmal lehet egyszerűen jellemezni. Az életkor előrehaladásával az elérhető maximális szívfrekvencia a 220 mínusz életévek képlettel írható el. Ennél 50 ütéssel alacsonyabb a 170 mínusz életévek képlettel megadott pulzusszám, amelynél kevésbé intenzív testmozgás már egyre kevesebb előnyt biztosít. Ennek az 50 pulzusütésnyi sávnak az alsó része táján legyen az első hetekben a szívverésünk, majd a fele táján rögzüljön. Például az 50 éves ember, akinek a szívműködését betegség vagy gyógyszer (bétablokkoló) nem csökkenti, a 120-130 közötti pulzusszámmal végezze a testmozgást az első hetekben-hónapokban, majd bátrabban vághat neki a magasabb fokozatoknak, 140-150 körüli pulzusszámot elérve és tartva.
Ha tíz fokozattal írjuk le az éppen végzett testmozgás szubjektíve érzett erősségét, akkor a 6-os fokozat („kezd nehéz lenni”) tája jelöli ki a hatékony intenzitást. A váltakozó intenzitású testmozgás, amilyen a focizás, a labdajátékok, a teniszezés is, könnyebben tűrhető a pihenők miatt.
A szívbetegek egyrészének az ekkora intenzitás tünetet (anginát, rendetlen szívműködést) okoz. Náluk laboratóriumi terheléses vizsgálattal kell megállapítani a fenntartandó testmozgás intenzitását, a „tünet-határolta maximális terhelhetőséget”.
A vérnyomás ne emelkedjen 220/120 fölé a mozgás során, és ha meghaladja nyugalomban a 180/120-at, csak akkor kezdjünk a könnyű edzésbe, ha gyorsan ható vérnyomást csökkentő tabletta/spray már mérsékelte azt. Egy „edzés” után 10-16 órán keresztül 10-20 Hgmm-rel alacsonyabb az egyébként emelkedett vérnyomás.
A cukorbetegek edzését a hypo- és a hyperglikémia lehetősége, valamint a lábfeltörés veszélye teszi különössé, ezért ebben járatos szakember segítsége szükséges a megtanuláshoz. Egyébként „az edzés úgy hat, mint az inzulin”, segíti a cukor bejutását a sejtekbe, csökkenti az izomba lerakódott zsír felhasználását, jól alkalmazva véd az erek atheroszklerózisa ellen.
A hangulatunkat javítja, a szorongást csökkenti a társaságban végzett sportolás, fizikai aktivitás. Az idősödéssel járó szellemi hanyatlást fékezni lehet.
Az egészséges életvitel másik alapeleme a jó étkezés, amely csak annyi energiát (Kalóriát, Kilojoule-t) tartalmaz, amennyit minden nap fel is használunk. A telített zsírokat kerüljük, a tápanyagok zöme szénhidrát, de nem natív cukor legyen. Együnk minél több zöld
növényt, minél több színes gyümölcsöt, kerüljük az alkohol bő vagy rendszeres fogyasztását, ne dohányozzunk.