A hasnyálmirigy betegségek diétája

2010.10.19. - Írta: betegvagyok.hu

A hasnyálmirigy betegségek diétája

Az ember létfontosságú tevékenysége a táplálkozás, amelynek tökéletes kivitelezéséhez az emésztőrendszer összehangolt működésére van szükség. Az emésztőrendszer egyik legfontosabb szerve a hasnyálmirigy, a pancreas. A hasnyálmirigy betegségek számának emelkedése és nyilvánvaló összefüggése a diétás tényezőkkel egyre fontosabbá teszi a pancreas betegségek diétájának megismerését. Magyarországon oki tényezőként az alkohol, a kávé és a dohányzás mellett a magyaros ételek és a jellegzetes konyhatechnika is szerepet játszik a hasnyálmirigy betegségeinek, a pancreatitisnek és ráknak a kiváltásában, így ez is szükségessé teszi a dietetikai ismeretek bővítését. A hasnyálmirigy megbetegedésekor az orvos szigorú diétát ír elő, amely a mielőbbi gyógyulást szolgálja, majd a későbbi időszakokban a visszaesés megelőzése a diétás kezelés célja.

A di­é­ta jel­leg­ze­tes­sé­ge a ko­rai stá­di­um­ban

Az akut panaszok és visszatérésük a relapszusok idején a hasnyálmirigy kímélete a legfontosabb, emellett az étrendet a csökkent endokrin és exocrin funkcióhoz kell igazítani.
Akut relapszusban a diéta felépítése fokozatosan történik.
Kezdetben koplaltatás szükséges, amit esetleg mesterséges táplálás egészít ki. A szájon át történő táplálást folyékony étrenddel kezdjük el, ezt pépes ételek követik, amelyek főleg könnyen emészthető szénhidrátot, majd fehérjéket tartalmaznak. A zsírbeépítés nagy körültekintést és fokozatosságot követel.

A szi­go­rú panc­re­as ét­rend jel­leg­ze­tes­sé­gei

A diéta fokozatosan csak a laboratóriumi vizsgálatok eredményének és az orvos előírásainak megfelelő ütemben bővíthető; az étrend zsírszegény (10-30 gramm zsír/nap), amibe nemcsak a hozzáadott zsíradékot (olaj, margarin stb.) kell figyelembe venni, hanem a nyersanyagok zsírtartalmát is; durva rostoktól mentes diéta, amelyre fűszerérzékenység is jellemző; teljes alkoholtilalom; fontos a gyakori étkezés, naponta 5-7 alkalommal, egyszerre kis adagokban; abban az esetben, ha a betegséghez cukorbetegség is társul, ezen diéta elveit is figyelembe kell venni.

A di­é­ta jel­leg­ze­tes­sé­ge későbbi idősza­kok­ban

A beteg eddigi tapasztalatainak figyelembevételével a zsírszegény, durva rostokat, csípős fűszereket nem tartalmazó, szigorúan alkoholmentes étrendet ajánljunk. A túl hideg, túl meleg ételeket, italokat célszerű kerülni. Kedvező, ha a beteg naponta többször (5-6 alkalom) étkezik, egyszerre kis mennyiségű ételt fogyaszt. A tanácsadások során, esetleg klubfoglalkozáson a beteggel közösen állítjuk össze az otthoni étrendet az életvitelhez, szokásokhoz, fizikai állapothoz igazítva. Nagy segítséget jelent az étkezési napló vezetése, amelyben megfigyeléseit, kérdéseit is feljegyzi a beteg.
Sarkalatos és egyben a legnehezebb kérdés az alkohol fogyasztás megelőzése. Az egyszeri figyelmeztetés nem elegendő, minden találkozásnál felhívjuk a figyelmet arra, hogy mindenféle alkoholos étel, ital, alkohollal kevert üdítő, sütemény, édesség, gyógyszerkészítmény (pl. svédcsepp) kerülendő. A dohányzás rontja a betegséget. A betegek többnyire leromlott fizikai állapotban vannak, így fokozatosan törekedni kell az ideális testsúly elérésére, amelyhez energiadús étrendet ajánlunk (2500-3500 Kcal/nap). Az étkezés minden szakaszára jellemző a zsírszegénység, de a nyugalmi, panaszmentes időszak diétájának zsírtartalma az energiabevitel 25%-át adhatja. Napjainkban a reklámoknak köszönhetően a betegek többféle ilyen készítményt ismerhetnek és alkalmazhatnak. Ide tartoznak a különféle margarinok (Rama, Delma, Lincoln stb.). Az utóbbi időben a növényi olajok választéka is bővült (kukorica, napraforgó, szója stb.). A hozzáadott zsiradék mellett fontos a nyersanyagok, élelmiszerek zsírtartalma is. Sajnos a diétásnak nevezett készítmények (felvágottak, sajtok, húsok) gyakran zsírosabbak az előírásosnál és erre fel kell hívni a figyelmet.
Kezdetben zsírszegény tej és tejtermékek (kefír, joghurt, iró, sovány túró), sovány baromfihúsból készített húspástétomok, szójakészítmények és ezekből készült ételek fogyaszthatók. Az inzulin termelés elégtelensége pedig maga után vonja a cukorbetegek még alaposabb étrendjének elsajátítását is.
A durva rostokat nagy százalékban rosszul tűrik a betegek, azonban törekedni kell a különböző vízoldékony rostokat tartalmazó élelmiszerek befogadására. Peptint tartalmazó gyümölcsök, zöldségek jól beépíthetők az étkezésbe (alma, sárgarépa, csicsóka, banán stb.). Az erős fűszerek: bors, erős paprika, chili. Ezek helyi nyálkahártya papillitist idéznek elő, súlyosbítják a pancreatist. A hosszú hónapokon át szükséges étrendet csak úgy tudjuk betartani, hogy a fenti fűszerek helyett jól alkalmazható, méltánytalanul elfelejtett diétás fűszerekkel (borsika, kakukkfű, majoránna, rozmaring stb.) tesszük ízletessé a táplálékot. Gyakori, hogy a különböző tartósítószereket sem tolerálják a betegek. Egy ideig ezeket is kerülni kell. Hazánkban káros divat az éhgyomorra fogyasztott kávé; helyette szűrt gyümölcslevek, koffeinmentes teák (csipkebogyó, apróbojtorján, hársfa, kamilla stb.) megkedveltetése a cél. A vitamin ellátás megjavítására is alkalmasak ezek a készítmények, ha megfelelő konyhatechnikát alkalmazunk.
A megfelelő diéta a hasnyálmirigy betegségek gyógyszeres és intervenciós kezelésének fontos kiegészítője, amely nagy türelmet, szakértelmet és családi szolidaritást igényel. Az orvos és a dietetikus erőfeszítéseit a beteg és családjának aktív együttműködése teheti csak igazán hatékonnyá a gondozás során. 

Pél­da­ként egy szi­go­rú ét­ren­det adunk meg:

Reg­ge­li 1: tea, méz, pirított zsem­le (2 db)
Reg­ge­li 2: ka­mil­la­tea, 5 dkg ház­tar­tá­si keksz
Tízó­rai: al­ma­lé (friss, re­szelt al­má­ból)
Ebéd: zöld­ségfőzet rizzsel, bur­go­nya­hab, őszi­pü­ré
Uzson­na:  5 dkg ba­ba­pis­kó­ta, csip­ke­bo­gyó­tea
Va­cso­ra 1: gyü­mölcs­pü­rés da­ra­hab
Va­cso­ra 2: szűrt gyü­mölcs­lé, 5 dkg keksz

Összes zsír: 13,2 gramm                                                                 

Pél­da­ként két na­pi di­é­ta leírá­sát mel­lé­kel­jük:

Reg­ge­li: 10 dkg di­é­tás főtt virs­li, pirított fe­hér ke­nyér, tea cit­rom­mal
Tízó­rai: te­jes­ká­vé, pirított zsem­le
Ebéd: zöld­sé­ges hal­le­ves, cit­ro­mos főtt hal, vi­zes bur­go­nyapüré, őszi­ba­rack­befőtt
Uzson­na: 10 dkg so­vány tú­ró, 5 dkg pirított fe­hér ke­nyér, tea
Va­cso­ra: alu­fó­li­á­ban sült csir­ke­comb sült al­má­val, főtt bur­go­nyá­val
Reg­ge­li: 2 dl kefír, 5 dkg di­é­tás fel­vá­gott, zsem­le
Tízó­rai: tea, so­vány re­szelt sajt, zsem­le
Ebéd: rán­tott­le­ves, tef­lon­ban sült so­vány sült, pet­re­zsely­mes rizs, re­szelt sár­ga­ré­pa, al­ma­sa­lá­ta
Uzson­na: 5 dkg gép­son­ka, zsem­le
Va­cso­ra: 10 dkg pirított ka­lács, méz tea, sült al­ma

 


Szakértőink

dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár